Implantoloogia
Implantaadi eesmärk ja implantoloogia
Implantoloogia eesmärk on taastada inimese hammaste funktsioon ja välimus, pakkudes pikaajalist ja püsivat lahendust kadunud hammastele. Lisaks hammaste kaotuse esteetilistele ja funktsionaalsetele mõjudele aitab implantoloogia säilitada ka lõualuu terviklikkust ja vältida luukoe kadu.
Mis on hamba implantaat?
Hamba implantaat on hambajuure asendaja ehk kunstlik hambajuur, mis on valmistatud tavaliselt titaanist ja paigaldatakse lõualuusse, et asendada kaotatud või puuduvat hammast. Implantaat toimib alusena, millele kinnitatakse hambakroon või sild, andes tulemuseks esteetiliselt ja funktsionaalselt loomuliku hambalahenduse.
Hambaimplantaadi tööpõhimõttest arusaamine on lihtne, kui mõelda järgmiselt:
Implantaat – asendab hamba juuri ja kinnitub lõualuusse.
Abutment – ühendab implantaadi ja hambakrooni.
Hambakroon – hamba nähtav osa, mis on sarnane päris hambale nii välimuselt kui funktsioonilt.
Korrektselt paigaldatud hambaimplantaat on visuaalselt ja funktsionaalselt sama hea kui looduslik hammas. See on pikaealine, mugav ning patsiendile valutu lahendus, mis pakub tänapäeval kõige loomulikumat viisi hammaste taastamiseks.
Miks tuleks puuduvad hambad kiiresti asendada?
Puuduva hamba asendamine võimalikult kiiresti on oluline mitmel põhjusel:
Lõualuu luu hõrenemine – ilma hammasteta hakkab lõualuu järk-järgult kokku tõmbuma, mis võib põhjustada näo kuju muutusi.
Naaberhammaste nihkumine – puuduva hamba kõrval olevad hambad võivad hakata liikuma tühja koha suunas, põhjustades hambumuse probleeme ja esteetilisi puudujääke.
Närimisprobleemid – puuduva hamba tõttu võib muutuda toidu närimine ebamugavaks ja see võib koormata teisi hambaid.
Kas üksikut hammast saab asendada implantaadiga?
Jah, üksik hamba implantaat on väga tõhus lahendus ühe puuduva hamba asendamiseks.
Implantaadi paigaldamisel ei ole vaja mõjutada kõrvalasuvaid terveid hambaid, mis on tavapäraste sillalahenduste eeliseks. Implantaat asendab loomulikku hammast nii välimuse kui ka funktsionaalsuse poolest.
Mitme hamba asendamine implantaadiga
Mitme puuduva hamba asendamine on võimalik ka implantaatide abil.
Selleks saab kasutada mitme implantaadi lahendust, kus igale puuduvale hambale ei pea paigaldama eraldi implantaat, vaid näiteks kaks implantatsiooni toetavad sildu või eemaldatavaid proteese.
Terve hambakaare asendamine implantaatidega
Implantaatidega on võimalik asendada ka terve hambakaar. Seda lahendust tuntakse tihti kui “All-on-4” või “All-on-6” süsteemi, kus terve hambakaar kinnitatakse neljale kuni kuuele implantaatidele. See lahendus on sobiv inimestele, kellel on puudu kõik hambad ja kes soovivad püsivat ning loomulikku välimust pakkuvat lahendust.
Implantaadi paigaldamise protsess
Hamba implantaadi paigaldamine on mitmeetapiline protsess:
Esialgne hindamine ja planeerimine – hambaarst hindab suuõõne ja lõualuu seisundit, tehakse röntgen- ja 3D-pildid, et määrata kindlaks sobiv asukoht implantaadile.
Kirurgiline paigaldamine – hambaimplantaat asetatakse lõualuusse, tavaliselt kohaliku tuimastusega. Seejärel antakse ajapikku aega, et implantaat saaks luuga kokku kasvada, mis võtab tavaliselt 3–6 kuud.
Ajutise proteesi kinnitamine – kuni implantaat täielikult luuga integreerub, võib kasutada ajutist hammast või proteesi.
Püsiva krooni või silla paigaldamine – kui implantaat on lõualuuga edukalt integreerunud, kinnitatakse implantaadi külge püsiv hambakroon või sild, mis näeb välja ja toimib nagu loomulik hammas.
Miks on hambaimplantaat parim moodus hamba asendamiseks?
Looduslik välimus ja funktsioon – hambaimplantaat näeb välja ja toimib nagu loomulik hammas.
Pikaajaline lahendus – õige hoolduse korral võivad implantaadid kesta aastakümneid.
Lõualuu tervise säilitamine – erinevalt teistest asendusvõimalustest, näiteks proteesidest, stimuleerivad implantaadid lõualuu ja aitavad vältida luukadu.
Ei kahjusta kõrvalolevaid hambaid – erinevalt sillalahendusest ei pea implantaadi paigaldamiseks lihvima kõrvalolevaid terveid hambaid.
Parandab närimisvõimekust – hambaimplantaat võimaldab närida tugevaid ja krõmpsuvaid toite ilma ebamugavustundeta.
Esteetiline naeratus – implantaat aitab taastada naeratuse loomuliku ilu ja enesekindluse.
Ei ole liikuv – erinevalt eemaldatavatest proteesidest on implantaat püsivalt kinnitatud ja ei liigu suus.
Tutvu Pirita Hambaravi implantoloogidega!
Dr. Triin Suurorg
Dr. Semeen Nemejev