Hambakroon ühe visiidiga!
CEREC CAD/CAM on tehnoloogia, mil patsiendi suust tehtud skaneeringu abil modelleeritakse arvutis kroon, laminaat või panus. Pärast seda valmib töö spetsiaalses freesmasinas.
CAD/CAM tehnoloogiaga on võimalik paigaldada esteetiline ja vastupidav kroon ainult ühe visiidiga hambaarsti juurde. Selle eelduseks on mõistagi teiste hammaste korrasolek ning loomulikult hea suuhügieen.
Alustasime hambakroonide valmistamist kliinikus kohapeal 2017. aastal. Tänu CERECile oleme tänaseks päevaks taastanud üle 2500 hamba.
Lisaks on kliinikumis kohapeal olemas Medit i500 intraoraalne skanner, et saata töö näiteks patsiendi poolt soovitud hambalaborisse.
Pirita Hambaravi on Eesti Tervisekassa lepingupartner, mis võimaldab meil pakkuda täiskasvanute hambaravihüvitist ja proteesihüvitist.
Proteesimine
Hammaste proteesimine on protseduur, mille käigus asendatakse puuduvad või kahjustatud hambad kunstlike proteesidega. See on oluline osa hambaravist, pakkudes esteetilisi ja funktsionaalseid lahendusi, mis aitavad taastada patsiendi suu tervist, hammustust ja naeratust. Proteese saab kasutada üksikute hammaste, mitme hamba või kogu hambakaare asendamiseks, sõltuvalt inimese vajadustest.
Hammaste proteeside tüübid
Hammaste proteese on mitut tüüpi, sõltuvalt patsiendi olukorrast ja eelistustest. Siin on kõige levinumad proteesitüübid:
1. Silla- ja krooni proteesid
- Kroonid: kasutatakse tugevalt kahjustatud või lagunenud hamba taastamiseks. Kroon on kunstlik “kate”, mis asetatakse üle hamba, et taastada selle kuju, suurus ja tugevus.
- Sillad: kasutatakse ühe või mitme hamba asendamiseks, kui puuduvad hambad on ümbritsetud looduslike hammastega. Sild kinnitatakse kõrvalolevate hammaste külge, et täita tühimik.
2. Täisproteesid (kunsthambad)
Täisproteesid: kasutatakse siis, kui patsiendil puuduvad kõik hambad ühes või mõlemas lõualuus. Täisproteesid on eemaldatavad ja katavad kogu igemepiirkonna. Need on tavaliselt valmistatud akrüülist või muudest vastupidavatest materjalidest.
3. Osalised proteesid
Osalised proteesid: kasutatakse siis, kui patsiendil puuduvad mõned hambad, kuid ülejäänud hambad on terved. Osaline protees kinnitatakse olemasolevate hammaste külge, täites tühikud. Osalised proteesid võivad olla eemaldatavad või fikseeritud.
4. Implantaatidele kinnituvad proteesid
Hammaste implantaadid: need on kirurgiliselt paigaldatud titaanist
kruvid, mis asendavad hamba juuri ja millele saab kinnitada kroone või
proteese. Implantaatidele kinnituvad proteesid on stabiilsed ja püsivad,
pakkudes loomulikku ja mugavat lahendust.
5. Proteeside paigaldamine miniimplantaatidele
Miniimplantaadid: kasutatakse väiksemate ja lihtsamate implantaatidena, mis aitavad kinnitada eemaldatavaid proteese kindlamalt. Need pakuvad vähem invasiivset alternatiivi tavalistele implantaatidele.
Mida peab patsient teadma hammaste proteesimisest?
1. Sobivus ja individuaalsus: iga protees valmistatakse patsiendile individuaalselt, võttes arvesse tema suu ja hammaste eripärasid. Õige sobivus on oluline nii mugavuse kui ka funktsionaalsuse jaoks.
2. Kohandumisprotsess: proteesidega harjumine võib võtta aega, eriti täis- või osaliste proteeside puhul. Alguses võib esineda ebamugavustunne, suurenenud süljeeritus või raskused söömisel ja rääkimisel, kuid järk-järgult harjub enamik patsiente proteesidega.
3. Proteeside hooldus: proteeside igapäevane hooldus on väga oluline.
Eemaldatavaid proteese tuleb pesta ja puhastada spetsiaalsete vahenditega, et vältida toidujääkide kogunemist ja igemehaiguste teket. Püsivate proteeside korral on oluline järgida hambaarsti nõuandeid ning külastada regulaarselt kontrolli.
4. Toitumine ja rääkimine: uute proteesidega söömine ja rääkimine võib alguses olla keeruline, kuid harjutamine aitab. Oluline on alustada pehmematest toitudest ning järk-järgult proovida raskemaid toite, kuni oskused ja mugavus kasvavad.
5. Proteeside kohandamine ja uuendamine: aja jooksul võib suu ja igemete kuju muutuda, mis võib muuta proteeside sobivust. Seetõttu võib olla vajalik perioodiline proteeside kohandamine või uuendamine, et need püsiksid mugavad ja funktsionaalsed.
6. Kestev hooldus ja kontroll: isegi kui patsiendil on kõik hambad asendatud proteesidega, on oluline jätkata regulaarseid hambaarsti külastusi. Hambaarst saab hinnata proteeside seisukorda ning jälgida igemete ja suuõõne tervist.
7. Psühholoogiline kohanemine: hammaste kaotamine ja proteeside kandmine võib olla psühholoogiliselt keeruline. Patsiendid võivad tunda ebakindlust või piinlikkust. Sellistel juhtudel on oluline saada toetust, kas hambaarsti või spetsialisti kaudu, kes aitab kohaneda uue olukorraga.
Hambaproteeside hüvitis:
Hambaproteeside hüvitis Eestis on rahaline toetus, mida pakub Tervisekassa hambaproteeside eest tasumiseks. Selle eesmärk on vähendada hambaproteeside maksumust, et aidata eelkõige eakamaid inimesi ja neid, kes vajavad proteese tervise säilitamiseks.
Hambaproteeside hüvitist saavad kasutada:
- Kõik 63-aastased ja vanemad isikud.
- Inimesed, kellel on töövõimetus või kellel on tuvastatud puue.
- Täiskasvanud, kellel on vaja proteese terviseseisundi tõttu, mille on määranud arst.
Hüvitise summa ja kehtivusaeg:
Hambaproteeside hüvitise summa on 260 eurot ning see kehtib kolmeaastase perioodi jooksul. Kui hüvitist täielikult kolme aasta jooksul ei kasutata, siis jääk järgmisse perioodi üle ei kandu. Iga kolme aasta järel avaneb uus hüvitiseperiood koos uue limiidiga.
Kuidas hüvitist kasutada?
Kui isik vajab hambaproteese, arvestatakse hüvitise summa kohe raviarvelt maha hambaarsti juures. Patsient ei pea ise esitama Tervisekassale või hambaarstile täiendavaid dokumente või avaldusi, kuna protsess toimub automaatselt.
Kokkuvõtteks
Hammaste proteesimine on tõhus lahendus hammaste puudumise või kahjustuse korral. See mitte ainult ei taasta suu funktsionaalsust, vaid ka parandab esteetilist välimust ja enesekindlust. Õige hooldus ja regulaarne järelkontroll tagavad, et proteesid teenivad hästi ja püsivad kasutuses aastaid.